Jak pielęgnować brwi po makijażu permanentnym?

medica logo
Medika
16/6/2021
-
4
min
medica logoJak pielęgnować brwi po makijażu permanentnym?

Brwi permanentne jako dobry substytut tradycyjnego makijażu

Makijaż permanentny jest doskonałą alternatywą dla konieczności poświęcania znacznej ilości czasu na każdorazowe, niekiedy niemalże codzienne czynności mające na celu maksymalne podkreślenie naszej urody.

Zdecydowanie warto zamienić godziny spędzane przed lustrem na jedną wizytę w profesjonalnym salonie kosmetycznym. Zabieg makijażu permanentnego brwi pozwala na uzyskanie trwałych efektów (zazwyczaj utrzymują się one przez okres około dwóch lat), jednak żeby były one zadowalające, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja.

Reakcja skóry na zabieg makijażu permanentnego

Makijaż permanentny to zabieg mikropigmentacji polegający na wprowadzeniu pod skórę specjalnych barwników (nie przenikają one jednak w tak głębokie warstwy jak w przypadku stałych, ciężko usuwalnych tatuaży).

Intensywne złuszczanie się skóry (a wraz z nią około 20-30% wprowadzonego przez linergistkę barwnika) stanowi naturalną reakcję na zabieg tego rodzaju. Pełna regeneracja zajmuje zazwyczaj około trzydziestu dni.

Gwarancją, że uwidaczniający się po upływie tego czasu efekt będzie w pełni satysfakcjonujący (mowa tu przede wszystkim o odpowiednim natężeniu koloru oraz jego właściwym rozmieszczeniu), jest wybór profesjonalnego salonu kosmetycznego.

Zobacz urządzenia do makijażu permanentnego marki Medika.

makijaż trwały urządzenie

Jakie jest ryzyko powikłań pozabiegowych?

Zaufanie specjaliście zdecydowanie zmniejsza, a wręcz minimalizuje ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów. Lista potencjalnych zagrożeń w przeważającej części pokrywa się z tym, co musimy brać pod uwagę decydując się na wykonanie stałego tatuażu.

Zdecydowanie najpoważniejsze zagrożenie stanowi ryzyko zakażeń, których przyczyną może być nieprawidłowa dezynfekcja stanowiska, a także niedostateczna sterylność przyrządów używanych w trakcie wykonywania zabiegu. Wybór właściwego miejsca (przygotowanego w sposób profesjonalny, a także cieszącego się zaufaniem poprzednich klientek) pozwala niemal całkowicie wykluczyć powyższe ewentualności, a tym samym czerpać pełną satysfakcję z efektów zabiegu.

Zdecydowanie się na skorzystanie z usług doświadczonej linergistki stanowi również gwarancję, że barwnik zostanie wprowadzony w skórę na optymalnej głębokości, a tym samym trwałość makijażu będzie tak długa, jak ta na ogół przewidywana.  

Permanent makeup

Jak pielęgnować brwi po makijażu permanentnym?

W związku z dużym prawdopodobieństwem wystąpienia podrażnień bezpośrednio po zabiegu, konieczna jest ochrona skóry przed szeregiem dodatkowych czynników drażniących. Zdecydowanie należy unikać kontaktu z różnego rodzaju substancjami pochodzenia chemicznego.

W ciągu pierwszego tygodnia od wykonania makijażu permanentnego wskazana jest rezygnacja ze stosowania preparatów przeznaczonych do wykonywania tradycyjnych makijażów kolorowych. Stanowczo odradzane będą także wizyty w saunie oraz na pływalni.

Nadmierna ekspozycja na działanie promieni słonecznych również nie wpłynie korzystnie na trwałość makijażu permanentnego. Należy wówczas zadbać o właściwą ochronę brwi – najczęściej poleca się aplikację dobrej jakości kremów przeciwsłonecznych (dobrze, jeżeli będzie to preparat przeznaczony do skóry wrażliwej – pamiętajmy, że okolica poddana mikropigmentowaniu w początkowym okresie po zabiegu pozostaje podrażniona).

Bezpośrednio po wykonaniu makijażu permanentnego spożywanie nadmiernych ilości wszelkiego rodzaju napojów alkoholowych, również nie będzie wskazane (oczywiście stwierdzenie to nie ma stanowić sugestii, że nadmierne spożywanie alkoholu jest zalecane w innych okolicznościach). Stosowanie się do powyższych wskazówek ma niebagatelne znaczenie dla przebiegu całego procesu regeneracji (może ją znacznie przyspieszyć), a także dla stopnia trwałości efektów uzyskanych dzięki zabiegowi.

wyposażenie salonu kosmetycznego

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonywania makijażu permanentnego brwi?

Tak. Występowanie potencjalnych przeciwwskazań do wykonywania makijażu permanentnego nie może być bagatelizowane, ponieważ przeprowadzenie zabiegu w momencie, w którym nie jest to w pełni bezpieczne, będzie miało zdecydowanie negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Istotna jest przede wszystkim kondycja skóry w okolicach brwi – czy nie występują na niej znamiona, czy jest ona w dobrym stanie ogólnym, wolna od przebarwień. Przyjmowanie niektórych leków, takich jak antybiotyki czy sterydy, a także preparaty stosowane w zaawansowanym leczeniu cery trądzikowej, również należy traktować jako poważne przeciwwskazanie do wykonywania makijażu permanentnego.

Na zabieg nie powinny się również decydować osoby cierpiące na różnego rodzaju schorzenia o charakterze autoimmunologicznym, cukrzycy, kobiety będące w ciąży (oraz karmiące piersią), a także alergicy, chorzy na łuszczycę oraz osoby, które zaobserwowały u siebie inne rodzaje niepokojących zmian skórnych.

Nie ma jednak przesadnych powodów do obaw – wykonanie makijażu permanentnego w dobrym salonie, z reguły poprzedzone jest profesjonalną, szczegółową konsultacją, w trakcie której występowanie wszelkich niesprzyjających czynników może zostać wykluczone.

tags: