Jaki sterylizator przepływowy UV? - urządzenie do dekontaminacji

medica logo
Medika
10/11/2020
-
4
min
medica logoJaki sterylizator przepływowy UV? - urządzenie do dekontaminacji

Sterylizator UV

Sterylizator UV jest urządzeniem przeznaczonym do wykonania sterylizacji głównie powietrza jak również płaskich powierzchni. To dodatkowa forma uzupełnienia dezynfekcji oraz sterylizacji narzędzi w autoklawie.

Najczęściej ten proces przeprowadza się w szpitalach, salach zabiegowych i operacyjnych jak również wszelkich innych pozostałych medycznych placówkach. Produkt występuję najczęściej w formie rtęciowych lamp. Ich zadaniem jest wyjałowienie powietrza. Promienie UV działają bardzo długo na daną powierzchnię, gdyż nawet do 8 godzin.

lampa uv-c

W sterylizatorach najczęściej wykorzystuje się działanie promieniowania UV, a zwłaszcza typu UV-C. To krótkofalowe promieniowanie, których długość fal waha się od 210 do 328 nm.

Działanie polega na wytworzeniu dimerów tyminy, następnie zmiany struktury nukleinowych kwasów, a w efekcie dochodzi do uszkodzenia DNA drobnoustrojów.

Proces polega na dezynfekcji. W związku z tym bakterie czy wirusy nie są jeszcze całkowicie usunięte, bowiem formy przetrwalnikowe nie są jeszcze eliminowane. Dezynfekcję można nazwać działaniem pomocniczym.

Do profesjonalnej i dokładnej sterylizacji służy tzw. autoklaw. Z dostępnym urządzeń może dać on nie tylko , ale również eliminację żywych i wegetatywnych form drobnoustrojów.

Zjawiska sprzyjające wzrostowi zakażeń

Występuje kilka czynności, które przyczyniają się do wzrostu zakażeń. Spośród nich można wskazać m.in. na:

  • brak regularnej dezynfekcji rąk,
  • brak ch kontroli sanepidu,
  • zanieczyszczona odzież,
  • pominięcie sterylizacji na medycznym i niemedycznym sprzęcie ja np. pościel,
  • pominięcie sterylizacji medycznej aparatury itd.
Sterylizator tunelowy UV-C MediClean 360

Sterylizator przepływowy UV

Sterylizator przepływowy UV zaprojektowali polscy inżynierowie. Opiera się on na wewnętrznym systemie wentylacyjnego obiegu. Wciągnięte powietrze do wnętrza komory sterylizatora przemieszcza się przez filtr umieszczony niedaleko wlotu.

Większe cząstki zostają zablokowane, dzięki czemu zapobiegają one dalszym zanieczyszczeniom bakteriobójczej lampy. W następnym etapie powietrze przepuszcza się przez niskociśnieniową rtęciową lampę.

Poprzez promienie UV C idealnie emituje ona fale o długości około 253 nm unicestwiając wszystkie znajdujące się mikroorganizmy. Wysoki współczynnik odbijana zwierciadeł komory skupia promieniowanie UV-C zwiększając efektywność oddziaływania tego promieniowania. Powietrze, które jest już zdezynfekowane oraz oczyszczone wypuszcza się przez końcową dyszę kończąc proces oczyszczania.

sterilizer for cosmetic tools

Zaletą działanie tego systemu jest zniwelowanie zagrożenia dla przebywających w tym samym pomieszczeniu osób w trakcie pracy przepływowego sterylizatora.

Zewnętrzna emisja UV-C jest całkowicie zredukowana do zera. Urządzenie jest dostosowane do ciągłej pracy. Można wyróżnić jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne sterylizatory przepływowe.

Sterylizator przepływowy - zalety

Urządzenie posiada wiele istotnych zalet, do których należą m.in.:

  • niszczenia wirusów, grzybów, bakterii,
  • poczucie bezpieczeństwa,
  • energooszczędność,
  • mobilna konstrukcja,
  • zamontowany węglowy filtr,
  • promienniki UV-C,
  • brak szkodliwego działania chemicznych produktów,
  • brak wytworzenia się poprodukcyjnych odpadów.

Urządzenie do dekontaminacji

Dekontaminacja polega na unieszkodliwieniu oraz usunięciu szkodliwych substancji dla człowieka. Służą do tego specjalne urządzenia dekontaminujące powietrze usuwając bakterie, pleśń, wirusy.

Dekontaminacja pomieszczeń to eliminacja występujących wirusowych i bakteryjnych patogenów. Zwykle z dekontaminacji korzysta się na skutek wykrycia obecności biologicznych czynników prowadzących do uczuleń albo wywołujących choroby.

wrinkle filler

Zaleca się przeprowadzenie dekontaminacji, aby pozbyć się w sposób roztoczy, szkodników czy nawet insektów. Ponadto umożliwia ona usuniecie uporczywych zapachów jak np. dym papierosowy.

Proces dekontaminacji pomieszczeń przeprowadza się m.in. po większym pożarze, zgonie osoby w danym miejscu i sterylizacji pomieszczeń. Dobór odpowiedniej metody dekontaminacji określa się zgodnie z lokalizacyjnymi warunkami jak również specyfiką pomieszczeń.

Dekontaminacja w medycznych miejscach - zalety

Dekontaminacja to wskazany proces w placówkach medycznych. Do jego zalet należą:

  • zmniejszenie ryzyka wystąpienia szpitalnych zakażeń,
  • zmniejszenie śmiertelności,
  • redukcja kosztów lecenia,
  • mniejszy czas leczenia pacjentów,
  • gwarancja bezpiecznego mikrobiologicznego środowiska,
  • udowodniona ,
  • szybkość w przeprowadzeniu procesu.

Niskoenergetyczna plazma - zastosowanie

Technologia niskoenergetycznej plazmy nie wpływa negatywnie na elektryczne urządzenia, sprzęty czy nawet materiały, które są podatne na utlenianie. Istotne jest, że dekontaminacja przebiega na całej powierzchni, a nie tylko częściowo.

Dekontaminatory powietrza cechują się przede wszystkim bezgłośnym działaniem. Ponadto nie zakłócają one przebiegu pracy czy też odpoczynku osób, które także są i mogą być w tym samym pomieszczeniu. Wybierając dane urządzenie warto zwrócić uwagę na jego dodatkowe funkcje. Mogłeś nas znaleźć szukając: uv c, sterylizator powietrza, promieniowanie uv c, promieniowania uv c, przepływowe lampy bakteriobójcze, wymuszonym obiegiem powietrza, promieni uv c, lampy bakteriobójcze, przepływowe lampy, dzięki zastosowaniu, długości fali, sterylizatory przepływowe, sterylizatora powietrza, pomieszczeniu w trakcie sterylizacji, powietrza wymuszony jest dzięki, zastosowaniu wentylatora do pracy.

tags: