Kriolipoliza - na czym polega i jakie daje efekty?

medica logo
Medika
26/10/2022
-
4
min
medica logoKriolipoliza - na czym polega i jakie daje efekty?

Kriolipoliza to zabieg stosowany w medycynie estetycznej do zamrażania komórek tłuszczowych w celu ich redukcji. Zabieg umożliwia wymodelowanie każdej części ciała, na której znajduje się tkanka tłuszczowa. Stanowi znakomitą alternatywę dla inwazyjnej metody odsysania tłuszczu - liposukcji. W medycynie krioterapia, czyli leczenie zimnem jest znane od dawna. Jednak odkrycia w medycynie estetycznej sprawiły, że zamrażanie tkanki tłuszczowej wykorzystywane jest także do redukcji tłuszczu w wybranych obszarach ciała. Jak przebiega zabieg kriolipolizy i jakie efekty można dzięki niemu uzyskać?

Kriolipoliza - czym dokładnie jest?

Kriolipoliza to zabieg, który od dawna jest popularny w USA, jednak ostatnimi laty jest coraz częściej stosowany również w polskich klinikach lub gabinetach medycyny estetycznej. Polega na zamrażaniu komórek tłuszczowych, dzięki czemu dochodzi do redukcji podskórnej tkanki tłuszczowej. To innowacyjna metoda zwalczania komórek tłuszczowych bez ingerencji skalpela lub igieł. Do przeprowadzenia zabiegu wykorzystywane jest specjalne urządzenie Zeltiq. Emitowane w ten sposób zimno, zmniejsza objętość tkanki tłuszczowej nawet do 40%. Pełny efekt można uzyskać po 4 miesiącach od zabiegu zamrażania.

Zabieg kriolipolizy - przebieg

Przed zabiegiem lekarz przeprowadza standardowy wywiad, który ma na celu ustalenie miejsca, w którym tkanka tłuszczowa zostanie zamrożona. Poza tym kluczowe znaczenie ma rozpoznanie ewentualnych przeciwwskazań. Zabieg kriolipolizy przeprowadzany jest w klinikach lub gabinetach medycyny estetycznej przez specjalistów. Komórki tłuszczowe znajdują się w tkance podskórnej i składają nasyconych kwasów tłuszczowych. Kwasy te nie są odporne na działanie niskiej temperatury. Proces ich rozpadu zaczyna się już w temperaturze +5 st. C. Podczas zabiegu komórki tłuszczowe są poddawane silnemu i krótkotrwałemu ochłodzeniu w kilku seriach.Efekt zimna nie obejmuje sąsiadujących tkanek. Skóra w miejscu zamrażania zostaje zassana przez głowicę urządzenia . Następnie niska temperatura powoduje rozpad komórek tłuszczowych. Natomiast pozostałe tkanki: naczynia krwionośne, nerwy obwodowe melanocyty czy fibroplasty są odporne na działanie niskiej temperatury, dzięki czemu nie ulegają uszkodzeniu. Rozbite komórki uwalniają tłuszcz, który z krwią trafia do wątroby, gdzie zostaje poddany procesowi metabolicznemu, a następnie jest wydalany z organizmu.

Kriolipoliza - efekty

W trakcie jednego zabiegu kriolipolizy można zredukować do 40% tkanki tłuszczowej. Do najczęściej stosowanych należy kriolipoliza brzucha, ponieważ to jedno z miejsc, w którym łatwo gromadzi się tkanka tłuszczowa. Zabieg najczęściej jest wykonywany w kilku seriach, aby nie doszło do uszkodzenia skóry. W przypadku 2 - 5 serii kriolipolizy, zabiegi przeprowadzane są w odstępach 8 tygodni. W tym czasie wątroba jest w stanie zmetabolizować uwolniony z komórek tłuszcz oraz go wydalić.Pierwsze efekty po zabiegu pojawiają się już po 4 tygodniach od pierwszego zabiegu. Dużą zaletą zabiegu jest fakt, że rozbite komórki tłuszczowe nie zostają zregenerowane, lecz są całkowicie usuwane z organizmu. Dzięki temu po zlikwidowaniu tkanki tłuszczowej w danym miejscu, nie dochodzi do jej ponownego gromadzenia się, nawet wskutek przytycia. Dlatego zamrażanie komórek tłuszczowych w celu ich likwidacji.

Kriolipoliza - wskazania

Kriolipoliza to sposób na pozbycie się tkanki tłuszczowej z poszczególnych części ciała. Zamrażanie tłuszczu najczęściej przeprowadzane jest na twarzy, brzuchu, dolnej i górnej partii ud. W tych miejscach tkanka tłuszczowa gromadzi się w największych ilościach i najtrudniej ją spalić podczas treningów. Metabolizacja w wątrobie uwolnionego tłuszczu średnio trwa ok. 30 dni. Dlatego po tym czasie można zauważyć pierwsze efekty po zabiegu. Jednak wszystko zależy od sprawności wątroby, dlatego niektóre osoby muszą czekać na efekt od 2 do kilku miesięcy.Jednak w tym czasie lekarz może zalecić przeprowadzenie kolejnego zabiegu, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Pełne oczyszczenie organizmu z obumarłych komórek tłuszczowych następuje u większości osób po 4 miesiącach. Dlatego zamrażanie komórek tłuszczowych w celu ich zniszczenia to sposób na redukcję wagi bez ciężkich treningów i głodowych diet.

Kriolipoliza - przeciwwskazania

Kriolipoliza jest zabiegiem redukcji tkanki tłuszczowej, jednak nie każda osoba może z niego skorzystać. Do najczęściej występujących przeciwwskazań należą:

  • pregnancy and breastfeeding
  • choroba Raynauda, krioglobulinemia lub hipoproteinemia
  • starszy wiek
  • cukrzyca
  • niedociśnienie tętnicze
  • pacemaker
  • zaburzenia krzepliwości krwi
  • zażywanie niektórych leków
  • menstruacja
  • choroby wątroby
  • niewydolność nerek
  • przewlekłe stany zapalne skóry

W przypadku wystąpienia przeciwwskazań, należy powiedzieć o nich lekarzowi, aby nie doszło do powikłań po zabiegu. Kriolipoliza to metoda liposukcji, która pozwala na stałe pozbyć się tkanki tłuszczowej z wybranych okolic. Dzięki temu, że komórki tłuszczowe zostają rozbite, nie są w stanie ponownie się zregenerować po pewnym czasie po zabiegu. To pozwala uzyskać trwały efekt w modelowaniu sylwetki. Odchudzanie za pomocą zamrażania tłuszczu nie wymaga stosowania ciężkich treningów, ani drastycznych diet odchudzających. Dlatego zabieg cieszy się dużą popularnością wśród pacjentów gabinetów medycyny estetycznej.

tags: