Pole magnetyczne, Magnetoterapia

medica logo
Medika
20/4/2021
-
4
min
medica logoPole magnetyczne, Magnetoterapia

Magnetoterapia, a więc leczenie polem magnetycznym, to rodzaj zabiegu fizjoterapeutycznego, który z powodzeniem jest stosowany podczas leczenia różnych schorzeń. Zabieg ten polega na tym, że na komórki działa się polem magnetycznym, przez co proces regeneracji tkanek jest bardzo szybki. Warto wiedzieć, jak właściwie działa magnetoterapia, jak również jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do wykonania tego zabiegu.

Magnetoterapia - co to?

Magnetoterapia, jest to technika jaka wykorzystywana jest w rehabilitacji. Ma ona za zadanie wspierać prawidłowe działanie tkanek. Z tej właśnie techniki obecnie korzysta wiele różnych działów medycyny.

Pole magnetyczne może przenikać przez ludzkie ciało i następnie docierać do każdej komórki naszego organizmu. Dzięki temu, do ich wnętrza szybko trafiają różne substancje odżywcze, czy też tlen. Pole magnetyczne, które działa na ludzki organizm, znacznie przyspiesza rozwój tkanki łącznej, czy też wytwarzanie blizny kostki. Dzięki temu, tkanki zdecydowanie lepiej przyswajają tlen.

tattoo removal laser

Ważne jest to, że do zabiegu magnetoterapii nie musimy się w żaden szczególny sposób przygotować. Trzeba wyjąć metalowe przedmioty, protezę zębową oraz wyłączyć telefon. Ten zabieg może być wykonana zarówno przez ubranie, jak również na przykład przez założony opatrunek gipsowy. 

Pole magnetyczne, które jest wykorzystywane w leczeniu fizykalnym może mieć charakter dynamiczny, czy też statyczny. Zdecydowanie najczęściej wykorzystywane jest pole dynamiczne, którego częstotliwość jest zbliżona do naturalnych drgań ludzkiego organizmu.

Leczenie poprzez magnetoterapię polega na tym, że pacjentowi podawane są impulsy w trzech zakresach natężenia i częstotliwości, a mianowicie od1 do 5 herców i od 0,5 do 3 militesli zaleca się pacjentom z ostrymi stanami zapalnymi.

fractional laser opinions

Jak działa magnetoterapia?

Ten zabieg polega na tym, że pole magnetyczne przenika w głąb naszego działa. Dzięki temu dociera ono do wszystkich komórek naszego organizmu oraz oddziałuje bezpośrednio na struktury komórkowe.

Dzięki temu, tak jak wspomniano powyżej do wszystkich tkanek łatwiej trafia tlen oraz inne substancje odżywcze. Poprzez bezpośrednie oddziaływanie, magnetoterapia sprawia, że komórki lepiej się rozwijają, a tlen jest zdecydowanie lepiej przyswajalny.

Zabieg medyczny stosowany w medycynie estetycznej

Zabieg ma wówczas działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, jak również sprawia że złagodzony jest ból. Cały zabieg sprowadza się do tego, że chora część jest umieszczana na specjalnej obręczy, a pacjent w tym momencie siedzi, bądź leży.

Zazwyczaj terapia za pomocą pola magnetycznego obejmuje około 10 zabiegów, które trwają około 10 - 30 minut każda dawka. Jednakże zarówno dawka, jak również ilość zabiegu zależy głównie od stanu pacjenta.

hifu laser

Jakie efekty przynosi magnetoterapia?

Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby wykonać zabieg magnetoterapii, to wówczas przy ustaleniu odpowiedniej dawki, zabieg przyniesie wiele zauważalnych korzyści.

Przede wszystkim magnetoterapia znacznie usprawnia metabolizm, jak również zmniejsza okres regeneracji organizmu i gojenia się raz. Cała terapia wspomaga proces osteogenezy, co ma zastosowania przy złamaniach.

Ponadto, pole magnetyczne zmniejsza opuchliznę oraz redukuje krwiaki, które powstały podczas leczenia stomatologicznego, czy też ortodontycznego. Do tego działa przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo, co jest bardzo ważne szczególnie dla osób, które cierpią na zwyrodnienia narządu ruchu. 

wrinkle filler

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu magnetoterapii

Niestety do tej pory nie powstał taki rodzaj terapii, który będzie idealny i każdy będzie mógł z niego skorzystać. Magnetoterapia również nie jest metodą uniwersalną, zatem niestety nie każdy może z niej skorzystać.

Są takie przypadku, że lekarz musi odmówić wykonania zabiegu. Przede wszystkim przeciwwskazaniami do magnetoterapii jest ciąża, wszczepiony stymulator, serca, ciężkie choroby kardiologiczne, ostre stany zapalne, czy choroby nowotworowe. To zawsze lekarz podejmuje decyzję, czy w stosunku do danego pacjenta może zostać zastosowana magnetoterapia

Laser frakcyjny urządzenie

Magnetoterapia - jakie może spowodować skutki uboczne?

Pat magnetoterapii rzadko kiedy pojawiają się skutki uboczne, ale podaje się, że u niektórych pacjentów mogą pojawić się chwilowe zaburzenia ostrości widzenia, spadki ciśnienia tętniczego, czy też bezsenność.

Jak podają źródła naukowe, znikomy odsetek pacjentów zaobserwowało u siebie takie skutki. Niekiedy mogą wystąpić problemy z koncentracją, okresowe nasilenie dolegliwości, czy też ogólne rozdrażnienie. Jeżeli przy terapii będą stosowane odpowiednie dawki, a pacjent będzie stosował się do zaleceń, to prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych jest niewielkie.

Poznaj sprzęt medyczny wielofunkcyjny marki Medika.

Mogłeś nas znaleźć szukając: pola magnetycznego, polem magnetycznym, leczenia polem magnetycznym, niskiej częstotliwości, tkanek miękkich, ciąża choroba nowotworowa, regeneracji tkanek miękkich, choroby układu, układu nerwowego, rozrusznik serca, układu krążenia, wytwarza pole, błon komórkowych.

tags: