Zabiegi przeprowadzane w medycynie estetycznej

medica logo
Medika
19/10/2019
-
6
min
medica logoZabiegi przeprowadzane w medycynie estetycznej

Medycyna estetyczna to dziedzina medycyny ogólnej, której głównym zadaniem jest poprawa fizycznej atrakcyjności oraz komfortu psychicznego pacjenta, a także podniesienie jego samooceny, poprzez powstrzymanie objawów starzenia się skóry, oraz odtwarzanie stanu sprzed tego procesu.

może dać wysoką jakość życia ludzi zdrowych, stosując działania zapobiegawcze, takie jak nieoperacyjne likwidowanie zmarszczek, przebarwień czy blizn.

Ściśle powiązane dziedziny z medycyną estetyczną to: dermatologia, kosmetologia i chirurgia plastyczna. W przeciwieństwie do tej ostatniej, w medycynie estetycznej zastosowanie mają mało- lub zabiegi, które wykonywane są w gabinetach kosmetycznych i nie wymagają pobytu w szpitalu.

Kto jest uprawniony do przeprowadzania zabiegów medycyny estetycznej?

Wbrew powszechnie panującej opinii, że medycyną estetyczną zajmują się kosmetyczki, zabiegi takie mogą być wykonywane przez uprawnionych do tego lekarzy. Tylko studia medyczne dają odpowiednią wiedzę i możliwość bezpiecznego działania w obszarze tej dziedziny.

Lekarz jest w stanie zdiagnozować choroby podczas wstępnej rozmowy kwalifikującej do zabiegu i wie jak zachować się w przypadku jakichkolwiek komplikacji podczas sesji.

Potrafi odpowiednio zareagować w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, który może mieć miejsce po podaniu preparatu, może odradzić jakiś zabieg ze względów zdrowotnych i zaproponować inny, czy wreszcie doradzić opcjonalne leczenie, ratując zdrowie, a czasem i życie pacjenta.

Polinukleotyd

Popularne zabiegi w medycynie estetycznej

Do najchętniej i najczęściej wybieranych przez pacjentów zabiegów medycyny estetycznej należą:

  • Liposukcja - jest to zabieg polegający na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej z różnych części ciała. Zabieg ten często łączony jest z innym - lipotransferem, lub lipofillingiem - który polega na wszczepieniu pobranej partii tkanki tłuszczowej w inne miejsce.
  • Lipoliza - polegająca na pozbywaniu się nadmiaru tkanki tłuszczowej, poprzez wstrzyknięcie roztworu fosfatydylocholiny (inaczej lecytyna - składnik komórek organizmu, biorącym udział w przemianie materii i jest źródłem energii) do określonej partii ciała. Prowadzi to do redukcji niechcianej tkanki tłuszczowej. Początkowo stosowana była na część brzuszną, ale badania wykazały, że jest ona równie w innych częściach ciała, takich jak podbródek czy obszar pod oczami. W tym przypadku organizm wydala nadmiar tkanki tłuszczowej samodzielnie.
  • Karboksyterapia - wstrzykiwanie małych dawek medycznego, czystego dwutlenku węgla pod skórę.
  • Mesotherapy - zabieg polegający na dostarczeniu właściwej substancji odżywczej, regenerującej lub leczniczej bezpośrednio do skóry. Istnieje kilka rodzajów mezoterapii:
    • bezigłowa, czyli wprowadzanie odpowiednich preparatów, przy użyciu prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości. Prowadzi to do chwilowego zwiększenia przepuszczalności błony komórkowej, dzięki czemu przyswajanie substancji jest ułatwione.
    • igłowa - preparaty wprowadzane są za pomocą cieniutkiej igły
    • mikroigłowa - zabieg wykonywany specjalnym aparatem, polegający na utworzeniu mikro kanalików poprzez wykonanie kilku tysięcy mikronakłuć w celu wprowadzenia substancji leczniczej lub regenerującej.
    • wampirzy lifting - sesja dość kontrowersyjna, polegająca na pobraniu krwi, następnie jej odpowiednim przygotowaniu i ponownym wstrzyknięciu w wymagane miejsca.
  • Peelingi, czyli złuszczanie martwego naskórka. Do najczęściej wybieranych zabiegów z grupy peelingu są:
    • mikrodermabrazja - ścieranie warstw naskórka przy pomocy mikrokryształków
    • peeling kawitacyjny - zabieg przy użyciu ultradźwięków
    • dermabrazja frakcyjna, której podstawą jest światło lasera, usuwającego uszkodzone i stare komórki
  • Zabiegi laserowe - usuwanie blizn, przebarwień, modelowanie sylwetki
  • Stomatologia estetyczna - zajmuje się poprawianiem wyglądu uzębienia, czyli wybielaniem za pomocą lamp, nakładek lub licówek, usuwanie przebarwień i kamienia nazębnego
  • Zabiegi plazmą - stosowane głównie na opadające, górne powieki oka
Electrocoagulation

Przeciwwskazania - zabiegi medycyny estetycznej

Jak przy każdej terapii, tak i w medycynie estetycznej istnieje szereg przeciwwskazań do jej przeprowadzenia. Zależne jest to od rodzaju zabiegu i schorzenia, na jakie cierpi pacjent.

Ocena stanu zdrowia i możliwości poddania się konkretnemu zabiegowi należy do lekarza.

Jak się okazuje, poważnym przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegów medycyny estetycznej jest palenie papierosów. Toksyny zawarte w dymie papierosowym, uszkadzają bowiem naczynia krwionośne, co może doprowadzić do komplikacji.

Co więcej, dopiero po pół roku od momentu odstawienia nikotyny, zabieg może zostać przeprowadzony. Podobnie jest z alkoholem.

Oczywiście kobiety w ciąży powinny poważnie rozważyć przełożenie jakiejkolwiek terapii na czas po porodzie. Schorzenia układu krążenia lub układu oddechowego, cukrzyca, mogą być również przeciwwskazaniem, ale ostateczna decyzję zawsze podejmuje lekarz, dlatego przed udaniem się na wizytę kwalifikacyjną, należy przygotować komplet dokumentacji medycznej i listę leków zarówno tych przyjmowanych na receptę, jak i bez recepty.

Stosowanie niektórych medykamentów, również może stanowić przeszkodę w poddaniu się wybranej terapii.

ultrasonic liposuction

Ile to kosztuje? - medycyna estetyczna

To zależy nie tylko od rodzaju zabiegu, ale również od jego ilości i częstotliwości. Ten sam zabieg wykonywany w ekskluzywnym gabinecie zlokalizowanym w centrum Warszawy będzie o wiele droższy, niż przeprowadzony w niewielkiej miejscowości, nawet w okolicach stolicy.

Ceny jednak zawsze zaczynają się od kilkuset złotych, a kończą na kilku, czy kilkunastu tysiącach. Za kwas czy mezoterapię zapłacimy już od 400zł, a efekty utrzymują się nawet do 4-5 miesięcy.

Zabiegi nićmi liftingującymi to koszt rzędu od 1500zł. Popularne ostatnio modelowanie ust kwasem to wydatek około 1300zł. Redukcja cellulitu, nadmiaru tkanki tłuszczowej czy zabieg laserami to już poważniejszy wydatek, sięgający nawet kilku tysięcy złotych.

Indications and contraindications for carboxytherapy

Kto korzysta z medycyny estetycznej?

Oczywiście najbardziej liczną grupą korzystającą z zabiegów medycyny estetycznej są panie w średnim wieku. Przyczyną są nie tylko zauważalne procesy starzenia, ale również fakt, że są one samowystarczalne i większość stać na wykonanie choćby najtańszej terapii.

Okazuje się, że chociaż nadal w mniejszości, to coraz częściej z usług gabinetu medycyny estetycznej korzystają również panowie. Obecnie już co piąty pacjent to właśnie mężczyzna.

Co więcej, rozwój branży spowodował, że coraz chętniej i częściej korzystamy z różnorakich "poprawek" urody i to nie tylko jednorazowo, ale zamawiamy od razu kilka zabiegów lub całe pakiety.

Coraz częściej przyznajemy się, że chcielibyśmy poprawić to i owo, wyglądać lepiej i młodziej. Zwiększyło się również nasze zaufanie do medycyny estetycznej. Nie boimy się poddać zabiegowi, który do niedawna był tematem tabu.

Ufamy wykwalifikowanej kadrze gabinetów, dostrzegamy coraz lepsze efekty zabiegów, chcemy czuć się lepiej i młodziej. Tendencja wzrostowa odnotowywana jest na całym świecie, nie tylko w Polsce.

Ciekawe, czy ta branża dalej będzie się tak prężnie rozwijać i wciąż będzie przybywać chętnych do poprawienia urody.

Mogłeś nas znaleźć szukając: zabiegi medycyny estetycznej, medycyna estetyczna, zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, kwas, wybór kwasu hialuronowego, toksyna botulinowa, toksyny botulinowej, korekcji zmarszczek.

Poznaj mobilne, mini kombajny kosmetyczne stosowane w medycynie estetycznej.

aesthetic medicine
tags: